Dziedziczenie ustawowe cz. II

Dziedziczenie jednego rodzica i rodzeństwa przyrodniego, a dziedziczenie dziadków.

Co dzieje się ze spadkiem w przypadku, kiedy spadkodawca nie pozostawił po sobie żadnych zstępnych  (nie miał dzieci lub zmarły one wcześniej), nie miał małżonka lub zmarł on wcześniej. Nie żyje jeden z rodziców ani rodzeństwo.

W przykładzie pozostali jedynie – jako najbliższe osoby pozostające w kręgu spadkobierców ustawowych spadkodawcy 1) ojciec i 2) brat/siostra przyrodnia

Na podstawie art. 932 § 3 Kodeksu cywilnego w razie braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych, czyli po połowie. Natomiast jeżeli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych na podstawie art. 932 § 4 k.c., przy czym udział ten dziedziczy zarówno rodzeństwo rodzone, jak i przyrodnie (por. uchwała SN z 14 października 2011 roku, III CZP 49/11).

Jak wynika z treści uchwały z 14 października 2011 roku, III CZP 49/11 uprawnienie do dziedziczenia rodzeństwa przyrodniego w tym wypadku wynika z pokrewieństwa ze spadkodawcą, a nie z rodzicem spadkodawcy i jest niezależne od tego czy dziedziczenie dotyczy udziału zwolnionego przez rodzica wspólnego, czy też drugiego z rodziców.

Jeśli w omawianej sytuacji dożyli by dziadkowie spadkodawcy lub jedno z dziadków, to zostają oni wyłączeni od dziedziczenia.

W świetle art. 934 k.c. do kręgu spadkobierców ustawowych należą dziadkowie spadkodawcy, jednak  dziadkowie i ich zstępni dziedziczą z mocy ustawy w dalszej kolejności, gdy brak jest małżonka, zstępnych spadkodawcy, jego rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa, chcących i mogących dziedziczyć. Wystarczy więc, że w chwili otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy) żyje choćby jeden przedstawiciel tej grupy spadkobierców ustawowych, chcący i mogący dziedziczyć, z którą dziadkowie i ich zstępni konkurują, by do dziedziczenia dziadków i ich zstępnych nie doszło (tak. komentarz do art. 934 k.c. teza 2, M. Pazdan [w:] Kodeks cywilny. Tom II. Komentarz. Art. 450–1088, red. K. Pietrzykowski, wyd. elektroniczne 2015, Legalis).

 

http://radosiewicz-kancelaria.pl/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s